Szef resortu zdrowia na konferencji prasowej w Warszawie był pytany o spotkanie ministrów zdrowia Unii Europejskiej w piątek w Brukseli.

Nadmiar szczepionek

Niedzielski poinformował, że tematem rozmów będzie m.in. problem nadmiernych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19.

Reklama

"Jako strona polska staramy się pokazywać problem nadmiernych dostaw preparatów szczepiennych przeciwko COVID-19. Sformułowaliśmy koalicję 10 państw, która wzywa Komisję Europejską do tego, żeby podjąć renegocjacje zawartych kontraktów. Z naszego punktu widzenia one są zawarte nieoptymalnie dla państw członkowskich" – powiedział minister zdrowia.

Przypomniał, że Polska odmówiła przyjmowania dostaw szczepionek przeciw COVID-19.

"Negocjujemy z poszczególnymi producentami, jak wyjść z tej trudnej sytuacji zarówno dla nas, jak i dla producentów" – dodał Niedzielski.

Rozwój opieki środowiskowej

Poinformował, że kolejnym tematem poruszonym podczas spotkania w Brukseli będzie zdrowie psychiczne po pandemii.

"Wychodząc z pandemii, chcemy poświęcić więcej uwagi kwestii zdrowia psychicznego, szczególnie dzieci. To jest problem, z którym mamy do czynienia w Polsce" – podkreślił szef MZ.

"Będę chciał przedstawić nasze rozwiązania, które dotyczą rozwoju opieki środowiskowej tak, żeby nie opierać się tylko i wyłącznie na lekarzach psychiatrach w całym modelu świadczenia usług, bo temu będziemy mieli poświęcaną oddzielną sesję" – powiedział minister zdrowia.

Autorki: Karolina Kropiwiec, Agata Zbieg