OC w życiu prywatnym – jak działa?

OC w życiu prywatnym, którą można zamówić na https://rankomat.pl/nieruchomosci/oc-w-zyciu-prywatnym chroni przed finansowymi następstwami szkód nieumyślnie wyrządzonych osobom trzecim. Likwidacja strat może przekroczyć finansowe możliwości sprawcy – odpowiednia polisa gwarantuje pokrycie wydatków na zasadach określonych w umowie z ubezpieczycielem.

OC w życiu prywatnym nie funkcjonuje jako samodzielny produkt ubezpieczeniowy, ale jest dodatkiem do polisy mieszkaniowej. Kupując taką polisę, trzeba zwrócić uwagę na zakres ochrony. Podstawowy wariant polisy obejmuje mury i czasami elementy stałe, przy czym lista zdarzeń losowych jest okrojona. Kompleksowa ochrona możliwa jest dzięki poszerzeniu podstawowej polisy o różne dodatki dopasowane do indywidualnych potrzeb, w tym m.in. o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

OC w życiu prywatnym – kiedy jest potrzebne?

Kupując ubezpieczenie dla swojej nieruchomości, warto mieć świadomość konsekwencji nieumyślnych działań. OC w życiu prywatnym najczęściej przydaje się w razie zalania mieszkania sąsiada, ale jest też szereg innych sytuacji, kiedy okazuje się ono bardzo pomocne. Potrącenie przechodnia podczas jazdy rowerem czy elektryczną hulajnogą, pogryzienie przechodnia przez psa należącego do ubezpieczonego, zbicie szyby w samochodzie sąsiada przez dziecko ubezpieczonego – to tylko kilka przykładów zdarzeń, kiedy opłaca się mieć stosowną ochronę.

Reklama

W przeciwnym wypadku szkody trzeba zlikwidować z własnej kieszeni, co niekiedy bywa sporym obciążeniem finansowym.

OC w życiu prywatnym – wyłączenia odpowiedzialności

Zawarcie umowy z ubezpieczycielem jest równoznaczne z akceptacją Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Dokument ten zawiera m.in. definicje poszczególnych pojęć ubezpieczonych oraz listę zdarzeń niepodlegających ochronie. Oznacza to, że OC w życiu prywatnym nie zadziała w każdej sytuacji.

Wyłączenia odpowiedzialności obejmują szkody spowodowane umyślnie bądź pod wpływem alkoholu czy innych używek. Dotyczą też np. zdarzeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej czy z posiadaniem zwierząt egzotycznych lub psów zaliczanych do ras agresywnych.

OC w życiu prywatnym – gdzie kupić ubezpieczenie i za ile?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest standardowym dodatkiem do polisy mieszkaniowej, w związku z czym nabyć je można praktycznie we wszystkich firmach ubezpieczeniowych. Pozostaje tylko kwestia wyboru odpowiedniej oferty, ponieważ ubezpieczenia OC w życiu prywatnym mogą się różnić u poszczególnych ubezpieczycieli zakresem ochrony oraz wysokością sumy gwarantowanej.

Znalezienie najlepszej polisy skrojonej na miarę konkretnych potrzeb jest możliwe dzięki porównaniu wielu propozycji. Oto przykłady polis mieszkaniowych uwzględniających ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej:

Polisa „Dom” PZU

W przypadku tej polisy w rachubę wchodzi opcja poszerzenia OC w życiu prywatnym o zniszczenie wypożyczonego sprzętu sportowego, ugryzienie osoby trzeciej przez psa, przepięcie niszczące sprzęt elektroniczny lokatora i zniszczenia w hotelu. Przy sumie ubezpieczenia dla OC wynoszącej 100 tys. zł roczna składka to 277 zł.

Polisa „W domu” Aviva

OC w życiu prywatnym w podstawowym wariancie obowiązuje na terenie Europy oraz krajów basenu Morza Śródziemnego z opcją objęcia ochroną także i innych państw. Przy sumie ubezpieczenia dla OC wynoszącej 10 tys. zł roczna składka to 263 zł.

Polisa „Dom” LINK4

OC w życiu prywatnym występuje w wariancie podstawowym i optymalnym. Decydując się na rozwiązanie z sumą ubezpieczenia dla OC wynoszącą 50 tys. zł, należy uiścić roczną składkę wynoszącą 157 zł.