Główny Urząd Statystyczny podał również, że liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w sierpniu, wzrosła o 39,4 proc. r/r, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 11,1 proc. Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił uwagę, że w sierpniu 2023 r. rozpoczęto ogółem budowę blisko 18 tys. lokali. Sierpień okazał się o 11 proc. lepszy niż poprzedni miesiąc – sektor deweloperski odnotował wzrost o ok. 16 proc. przy utrzymującej się na tym samym poziomie liczbie budów rozpoczynanych przez inwestorów indywidualnych.

Sierpień 2023 lepszy niż sierpień 2022

"Pierwsze osiem miesięcy bieżącego roku w sumie pozostaje w dalszym ciągu gorsze niż analogiczny okres roku 2022 – wykazano spadek liczby rozpoczynanych budów mieszkań o 20 proc." - poinformował ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich Mateusz Stachewicz. "Sam sierpień 2023 r. w sektorze deweloperskim wypada lepiej w porównaniu z sierpniem 2022 r. o ponad 100 proc., co nie powinno jednak szczególnie dziwić, biorąc pod uwagę, że ubiegłoroczny sierpień był najgorszym dla branży miesiącem od 2016 roku" - wskazał.

Reklama

Jego zdaniem należy podtrzymać prognozę, iż w razie utrzymania się obecnych wzrostów, deweloperzy w najlepszym wariancie – odbudowy podaży – utrzymają wyniki z poprzedniego roku. "Obecnie należy oczekiwać jednak, że rok 2023 będzie ogólnie gorszy niż słaby na rynku rok 2022, mając na uwadze wpływ takich czynników jak „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”, obniżka stóp procentowych, czy względną stabilizację cen materiałów budowlanych z jednej strony oraz osłabienie złotego, spodziewane wejście w życie nowych Warunków Technicznych, czy poluzowanie wymagań w zakresie decyzji środowiskowych" - ocenił Stachewicz.

W ciągu 8 miesięcy bieżącego roku wydano blisko 30 proc. mniej pozwoleń

Ekspert zwrócił uwagę, że w ciągu 8 miesięcy bieżącego roku wydano blisko 30 proc. mniej pozwoleń na budowę dla lokali mieszkalnych niż w analogicznym okresie przed rokiem. "Choć deweloperzy otrzymali łącznie pozwolenia na budowę blisko dwukrotnie większej liczby mieszkań niż inwestorzy indywidualni, to także odnotowali istotniejszy spadek – o jedną trzecią. Z kolei sektor deweloperski poprawił, w kontekście pozwoleń, wynik lipca 2023 – o 4 proc., wobec trzyprocentowego spadku u inwestorów indywidualnych" - zauważył Stachewicz.

W jego opinii na rynku można więc ogólnie obserwować powolne odbudowywanie wyników, "któremu bliżej do lat 2016-2018 niż 2019 i kolejnych". Według Stachewicza wynik ten "rodzi jednak nadzieję", że w razie braku negatywnych wydarzeń – zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak i legislacyjnym, może być ono widoczne w statystykach już w początkach przyszłego roku.

autor: Anna Bytniewska