Władze tych trzech krajów ogłosiły wcześniej zawieszenie traktatów o ekstradycji z Hongkongiem w związku z wprowadzeniem tam na początku lipca kontrowersyjnych przepisów bezpieczeństwa państwowego.

Na rutynowym briefingu prasowym w Pekinie Wang ocenił, że ta "błędna decyzja" jest rażącym przykładem ingerencji w wewnętrzne sprawy Chin. „Chiny zdecydowały o zawieszeniu traktatów ekstradycyjnych, jak również porozumień o współpracy w sprawach karnych z Kanadą, Australią i Wielką Brytanią” - powiedział.

Chińskie władze ogłosiły też, że zastrzegają sobie prawo do podjęcia działań odwetowych wobec Nowej Zelandii, która niedawno również zawiesiła traktat ekstradycyjny z Hongkongiem z powodu prawa o bezpieczeństwie państwowym – podała hongkońska stacja RTHK.

Narzucone Hongkongowi przepisy przewidują kary nawet dożywotniego więzienia za nieprecyzyjnie określone przestępstwa, które Pekin uważa za działalność wywrotową, terrorystyczną, separatystyczną lub zmowę z obcymi siłami. Nowe przepisy dopuszczają również możliwość sądzenia podejrzanych w Chinach kontynentalnych.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ap/