O planach budowy fabryki Moderny w Korei Płd. informuje w dziennik ekonomiczny "Asia Gieondze Simnun". Gazeta cytuje byłego ministra ds. małych i średnich przedsiębiorstw oraz startupów Park Jung Suna, który ocenia, że koncern jest bardzo zainteresowany rynkiem azjatyckim – przekazała agencja Reutera.

Władze Korei Płd. rozważają tymczasem, czy szczepionka brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca powinna być podawana osobom po 64. roku życia. Wynika to z kontrowersji, jakie pojawiły się na świecie odnośnie do jej skuteczności w tej grupie wiekowej.

Panel niezależnych ekspertów zalecił w piątek ministerstwu bezpieczeństwa żywności i leków, aby zatwierdził specyfik do użycia dla osób dorosłych, pod warunkiem, że AstraZeneca przekaże dodatkowe dane dotyczące prób klinicznych.

Eksperci zarekomendowali jednocześnie przeprowadzenie "kolejnej rundy dyskusji" przed wydaniem zgody na podawanie tej szczepionki osobom w wieku 65 lat i starszym. Ocenili, że dane dotyczące skuteczności w tej grupie wiekowej są niepełne - podała koreańska agencja prasowa Yonhap.

Rekomendacja panelu jest drugą z trzech opinii, jakiej władze Korei Płd. zamierzają zasięgnąć przed podjęciem decyzji o dopuszczeniu szczepionki AstraZeneca do użycia w kraju. W poniedziałek inny panel ekspertów ocenił, że specyfik może być podawany wszystkim dorosłym, w tym seniorom.