Na swoim Facebooku liderka największej organizacji polskiej na Białorusi napisała, że „jedzie na komendę rejonu leninowskiego”. Informację o jej zatrzymaniu potwierdził portal Znadniemna.pl.

„Jesteśmy obecnie w kilka osób pod komendą milicji i próbujemy dowiedzieć się, czego dotyczy zatrzymanie, ale na razie bezskutecznie” – powiedział PAP Andrzej Pisalnik z ZPB.

Jak dodał, do budynku milicji wpuszczono jedynie konsula RP. Na razie działacze polskiej organizacji nie mają informacji, jaki status ma Andżelika Borys.

Dziennikarz i aktywista ZPB Andrzej Poczobut, który również jest na miejscu, został wylegitymowany przez przechodzących obok milicjantów. „Zapytali go, co tu robi i spisali jego dane z paszportu” – powiedział Pisalnik.

Polskie placówki dyplomatyczne na Białorusi wyjaśniają sytuację i starają się okazać pomoc zatrzymanej Borys – poinformowała PAP ambasada RP.

Związek Polaków na Białorusi w 2005 roku został zdelegalizowany przez władze białoruskie, jednak pomimo tego prowadzi działalność. Podczas zjazdu organizacji w sobotę Borys została ponownie wybrana na przewodniczącą ZPB.

Białoruskie MSW: Andżelika Borys zatrzymana za złamanie przepisów o imprezach masowych

Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została zatrzymana we wtorek w związku ze złamaniem przepisów o imprezach masowych. Poinformował o tym portal Onliner, powołując się na grodzieński wydział resortu spraw wewnętrznych.

„Obywatelka Borys została doprowadzona na komendę milicji dzielnicy leninowskiej” – powiedział Onlinerowi Ihar Bełaziorau z grodzieńskiego milicji.

„Wszczęto postępowanie administracyjne. Przyczyną były określone działania, popełnione kilka dni temu” – oświadczył Biełaziorau. Chodzi o artykuł mówiący o złamaniu przepisów dotyczących organizacji imprez masowych.

Przedstawiciele ZPB: Andżelika Borys zatrzymana do procesu za „nielegalną imprezę”

Szefowa Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys jest zatrzymana do procesu za „złamanie przepisów o organizacji imprez masowych” – poinformowali we wtorek PAP przedstawiciele ZPB. Proces powinien odbyć się w ciągu trzech dni.

„Andżelika Borys została zatrzymana za organizację Kaziuków” – powiedział PAP Andrzej Pisalnik, redaktor portalu Znadniemna.pl i działacz ZPB. „Do procesu, który powinien rozpocząć się w ciągu trzech dni, ma pozostać w areszcie” – dodał.

Kaziuki to tradycyjny jarmark, który ZPB organizuje co roku. W tym roku odbył się w 7 marca.

Morawiecki: Będziemy interweniować w sprawie Borys

Będziemy interweniować w sprawie zatrzymanej szefowej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu był pytany podczas swojej wizyty w Wadowicach o zatrzymanie Andżeliki Borys.

"Nasz konsul udaje się w miejsce zatrzymania i będziemy oczywiście interweniować" - powiedział Morawiecki.

"Gratuluję Andżelice Borys tak wytrwałej pracy na rzecz pielęgnowania kultury polskiej na Białorusi i animowania życia kulturalnego na Białorusi" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że Andżelika Borys bardzo dba o to, by zachować jak najlepsze relacje z rządem białoruskim, ale "jednocześnie dba o polską kulturę".

Przydacz: MSZ ma informację o zatrzymaniu Borys; konsul podejmuje kontakt z lokalnymi władzami

MSZ otrzymało informację o zatrzymaniu prezes Związku Polaków na Białorusi Angelika Borys; konsul RP w Grodnie natychmiast udał się do aresztu i podejmuje kontakt z lokalnymi władzami - poinformował we wtorek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymało informację o zatrzymaniu prezes Związku Polaków na Białorusi Angelika Borys. Konsul RP w Grodnie natychmiast udał się do aresztu i podejmuje kontakt z lokalnymi władzami w celu wyjaśnienia okoliczności zatrzymania oraz nawiązania kontaktu z panią Borys" - napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych.