Unia Afrykańska zawarła w tym celu umowę z Komisją ds. innowacji w sferze przygotowań do epidemii (CEPI), agendą COVAX, która wspomaga globalny program szczepień przeciwko Covid-19. Żeby zrealizować ten cel w ciągu najbliższych 15 lat zostanie wybudowanych pięć ośrodków produkcji szczepionek.

Jak przekazała AFP, według specjalnego wysłannika Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Afrykę Johna Nkengasonga centra powstaną w regionie północnym, południowym, wschodnim, zachodnim i środkowym Afryki.

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że to jest wyzwanie. Jednak jeśli Afryka nie zacznie odpowiadać na swoje potrzeby dotyczące bezpieczeństwa szczepionkowego, to skażemy sami siebie na klęskę" - powiedział Nkengasong.

Obecny szef Unii Afrykańskiej Felix Tshisekedi wskazał, że projekt obejmuje nie tylko szczepienia przeciwko Covid-19, ale też "produkcję szczepionek na inne choroby oraz przygotowanie się na przyszłe epidemie oraz pandemie".

Reklama

Według Światowej Organizacji Zdrowia Afryka znajduje się na „marginesie” kampanii szczepień przeciwko COVID-19 - szczepienia przeprowadzone na tym kontynencie stanowią 2 proc. szczepień w skali całego świata.

W Afryce odnotowano najmniej przypadków zakażeń koronawirusem na całym świecie, bo 4,3 mln, z czego w związku z Covid-19 zmarło 114 tys. osób. (PAP)

skib/ tebe/