"Osiągnęliśmy porozumienie w sprawie ponownego otwarcia, które jest możliwe dzięki świetnej sytuacji (epidemicznej), jaką mamy w Danii" - oświadczył minister sprawiedliwości Nick Haekkerup.

W kinach, teatrach oraz na koncertach limit publiczności wyniesie 2 tys. osób z podziałem na liczące 500 osób sekcje. Organizatorzy zobligowani zostaną do kontroli elektronicznych certyfikatów poświadczających zaszczepienie przeciw Covid-19, negatywny wynik testu na Covid-19 lub posiadanie przeciwciał w związku z niedawnym przebyciem choroby.

Limit uczestników zgromadzeń w lokalach zwiększony zostanie do 25, a na świeżym powietrzu do 75. Prywatne imprezy będą mogły odbywać się również po godz. 23.

Na mocy porozumienia politycznego od czwartku do szkół w pełnym wymiarze godzin wrócą uczniowie starszych klas szkół podstawowych, a od 21 maja ponownie otwarte zostaną szkoły średnie.

Reklama

Od czwartku zniesiony zostanie wymóg rezerwacji miejsca w restauracjach na co najmniej pół godziny przed przyjściem do lokalu. Ten środek kontroli zakażeń był wcześniej krytykowany przez przedsiębiorców oraz opozycję, gdyż nie wszystkie punkty restauracyjne mają możliwość administrowania zgłoszeń.

Duńskie władze nie zdecydowały się jednak na znaczne zwiększenie limitu uczestników podczas wydarzeń plenerowych. W związku z tym organizatorzy słynnego festiwalu Roskilde poinformowali, że tegoroczne koncerty nie odbędą się.

W ciągu ostatniej doby w Danii potwierdzono 761 przypadków zakażeń koronawirusem. Nie było żadnej ofiary śmiertelnej Covid-19.