Szef KPRM na wspólnej konferencji z przewodniczącym Zarządu Krajowego NZS Krzysztofem Białasem podkreślał, że białoruscy studenci mogą otrzymywać pomoc z wielu programów prowadzonych przez polski rząd lub finansowanych z budżetu państwa.

"Jeśli chodzi o liczbę studentów, mamy fundusze pozwalające nam przyjąć de facto wszystkich zainteresowanych, którzy są zagrożeni represjami" - poinformował Dworczyk.

Dodał, że w ubiegłym roku Polska przyjęła 700 osób z Białorusi, w tym studentów i pracowników naukowych.

Dopytywany o możliwość przyznawania azylu represjonowanym Białorusinom odparł, że politykę azylową w dużej mierze regulują przepisy unijne.

Reklama

"Wszystkie osoby, które są zagrożone w jakikolwiek sposób represjami, mogą liczyć na pomoc, wsparcie, w tym także szeregu organizacji pozarządowych działających na terenie Polski" - zapewniał szef KPRM.

Dworczyk: Rząd będzie kontynuował działania na rzecz wspierania przemian demokratycznych na Białorusi

Rząd premiera Mateusz Morawieckiego będzie kontynuował swoje działania na rzecz wspierania przemian demokratycznych na Białorusi - zapowiedział w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Minister przypomniał jednocześnie, że w minionym roku został stworzony fundusz "Solidarni z Białorusią" (ponad 12 mln euro) i są z niego wydatkowane środki na wspieranie wolnych mediów, osób represjonowanych na Białorusi.

"Z inicjatywy premiera Morawieckiego szereg działań zostało podjętych na forum UE, ONZ po to właśnie, żeby walczyć o wolność Białorusi, o demokrację na Białorusi" - mówił szef KPRM.

Dworczyk wyraził zadowolenie, że również studenci w Polsce włączają się w tego rodzaju inicjatywy. Wskazywał też na działający od 2006r. program Konstantego Kalinowskiego w ramach którego ponad 1700 studentów i pracowników naukowych z Białorusi otrzymało wsparcie i mogło studiować w Polsce.

"W zeszłym roku znacząco powiększyliśmy środki na ten cel" - zaznaczył szef KPRM. "Mamy nadzieję, że jak najszybciej ten fundusz przestanie być potrzebny, podobnie jak inne środki dlatego, że Białoruś stanie się w pełni demokratycznym i suwerennym krajem" - powiedział Dworczyk.

Przewodniczący Zarządu Krajowego NZS Krzysztof Białas zaapelował do wszystkich liderów politycznych UE i partii europejskich ws. białoruskich studentów. (PAP)