Według hiszpańskich mediów do wywrócenia się łodzi z afrykańskimi imigrantami zmierzającymi na Wyspy Kanaryjskie doszło w czwartek późnym popołudniem, a poszukiwanie jej pasażerów zakończyło się dopiero w piątek rano.

Tragiczną informację potwierdziła szefowa organizacji praw człowieka Caminando Fronteras Helena Maleno. Sprecyzowała, że łódź wywróciła się krótko po odbiciu od brzegów Sahary Zachodniej.

Hiszpańska aktywistka potwierdziła, że wśród ofiar zdarzenia jest 30 kobiet oraz ośmioro dzieci.

Według Caminando Fronteras to drugie tragiczne zdarzenie w tym tygodniu u wybrzeży Sahary Zachodniej. Władze organizacji przypomniały, że w środę zginęło tam trzech innych Afrykańczyków próbujących dostać się na Wyspy Kanaryjskie.

Z szacunków Caminando Fronteras wynika, że w pierwszej połowie tego roku podczas próby dostania się wodą na terytorium Hiszpanii zmarło 2087 osób. Z kolei Hiszpańska Komisja Pomocy Uchodźcom (CEAR) szacuje, że liczba ofiar przeprawy do Hiszpanii była znacznie mniejsza i wyniosła 1300.

Według MSW w Madrycie w pierwszych siedmiu miesiącach 2021 r. do Hiszpanii dotarło z Afryki blisko 16,6 tys. nielegalnych imigrantów, czyli o prawie 50 proc. więcej wobec podobnego okresu w 2020 r. Ponad 7,5 tys. z nich przybyło na Wyspy Kanaryjskie.