W swoim pierwszym noworocznym orędziu nowy kanclerz zaapelował o skorzystanie ze szczepień ze względu na szybko rozprzestrzeniający się wariant wirusa Omikron. „Rok 2021 był dla nas wszystkich ogromnym wyzwaniem” – podkreślił. Jednocześnie prosił o zrozumienie dla nowych ograniczeń, które weszły w życie po Bożym Narodzeniu, np. ograniczeń dotyczących kontaktów prywatnych.

Rok 2021 był dla Niemiec trudny także z powodu niszczycielskich powodzi w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Nadrenii-Palatynacie. „Jako społeczeństwo z determinacją przyjęliśmy te wyzwania” – przypomniał kanclerz.

Scholz podziękował wszystkim, którzy na co dzień pracują „dla dobra wspólnego, zdrowia i bezpieczeństwa” - pracownikom szpitali, ośrodków szczepień, funkcjonariuszom policji i sił zbrojnych. Podziękował także wszystkim, którzy starali się przestrzegać obowiązujące przepisy. „Ci, którzy się jeszcze nie zaszczepili, powinni to zrobić teraz, a ci, którzy już byli zaszczepieni, powinni szybko otrzymać dawkę przypominającą. Szybkość jest ważna, a my musimy być szybsi od wirusa. Zróbmy razem wszystko co możliwe, abyśmy mogli wreszcie pokonać koronawirusa w nowym roku” – zaapelował kanclerz.

Reklama

„Lata dwudzieste to dekada nowych początków” – zapowiedział Scholz, mówiąc o największej od lat restrukturyzacji niemieckiej gospodarki. Przypomniał o zakładanych celach klimatycznych na najbliższe lata. „Postępu na rzecz lepszego świata nie mógłby osiągnąć żaden kraj w pojedynkę” - zaznaczył Scholz. „To może się udać tylko wtedy, gdy społeczność międzynarodowa będzie nad tym pracować wspólnie”.

Zapowiedział, że Niemcy chcą wykorzystać swoją rozpoczynającą się obecnie prezydencję w grupie państw G7, aby grupa ta stała się pionierem, szczególnie „w biznesie neutralnym dla klimatu i sprawiedliwym świecie”.