Jednocześnie odsetek Amerykanów, którzy postrzegają Rosję jako rywala zmniejszył się o około połowę. W styczniu uważało tak 49 proc. badanych, w marcu już tylko 24 proc. Obecnie, tak jak w styczniu, bardzo niewielki odsetek obywateli Stanów uważa Rosję za partnera - w styczniu było to 7 proc., a w najnowszym badaniu 3 proc.

Autorzy badania napisali, że rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziła do dramatycznej zmiany w amerykańskiej opinii publicznej, a NATO zyskuje wśród Amerykanów na popularności (67 proc. badanych wyraziło pozytywną opinię na temat Sojuszu Północnoatlantyckiego).

Jak przypomina Axios, Senat zagłosował w czwartek jednogłośnie za zakończeniem normalnych stosunków handlowych z Rosją i zakazem importu jej ropy.

"Żaden naród, którego wojsko popełnia zbrodnie wojenne, nie zasługuje na możliwość wolnego handlu ze Stanami Zjednoczonymi" – powiedział lider większości w Senacie Chuck Schumer.

Reklama

83 proc. Amerykanów w wieku 65 lat i starszych podziela pogląd dotyczący zakończenia zwykłych stosunków handlowych z Rosją, a w najmłodszej z ankietowanych grup, dorosłych w wieku 18-29 lat uważa tak 59 proc. badanych.