Caesar to haubicoarmata kalibru 155 mm, która w każdym terenie jest w stanie osiągnąć szybkość 50 km na godzinę i bardzo precyzyjnie trafia w cel oddalony nawet o 40 km; od 2008 roku jest na wyposażeniu francuskiej artylerii - wyjaśnia "Ouest-France".

Macron przypomniał w wywiadzie, że Francja dostarcza już Ukrainie broń różnego typu, w tym przeciwpancerne pociski kierowane drugiej generacji Milan i inny sprzęt wojskowy.

Działa Caesar, które trafią na Ukrainę, pochodzą z rezerw francuskiej armii, produkowane są przez państwową firmę zbrojeniową Nexter.

Powołując się na źródła "Ouest-France" podaje, że na Ukrainę trafi 12 Caesarów z wyposażenia francuskiej artylerii. Pałac Elizejski nie potwierdza liczb, ale informuje, że działa będą w pełni operacyjne na początku maja, a w sobotę do Francji przyjedzie około 40 ukraińskich wojskowych, którzy zostaną przeszkoleni w ich obsłudze.

W marcu Macron zapowiedział, że Francja będzie dostarczać Ukrainie broń defensywną, ale nie samoloty czy czołgi. „Dostarczanie samolotów czy czołgów jest granicą, której nie należy przekraczać, aby nie stać się współuczestnikiem wojny” – ocenił.