Według naszych informacji Kazachstan opuściło już nieco ponad 320 tys. mężczyzn spośród 400 tys., którzy przyjechali do nas z Rosji po ogłoszeniu mobilizacji. Obecnie w kraju przebywa około 100 tys. Rosjan - oznajmiła przedstawicielka rządu w Astanie.

Putin wydał 21 września dekret o częściowej mobilizacji na wojnę z Ukrainą oraz zagroził "użyciem wszelkich środków", by bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem ze strony Zachodu. W ocenie niezależnego portalu Meduza branka może w najbliższych miesiącach objąć nawet 1,2 mln mężczyzn, głównie spoza dużych miast.

Tuż po decyzji Putina pojawiło się wiele doniesień o chaosie organizacyjnym podczas mobilizacji. Do wojska powoływano m.in. osoby niepełnosprawne i bez doświadczenia w armii. Odnotowywano liczne przypadki pijaństwa wśród poborowych, alarmowano też o fatalnych warunkach zakwaterowania rezerwistów i niskiej jakości wydawanej im broni.

Reklama

We wrześniu i październiku setki tysięcy mężczyzn opuściło Rosję lub próbowało to uczynić, obawiając się wysłania na front.

Zmobilizowany Rosjanin trafia na wojnę średnio po siedmiu dniach od otrzymania wezwania, a ginie - po 12; na polu walki spędza zaledwie około czterech dni - poinformował pod koniec października ukraiński projekt InformNapalm.

Większość osób udających się z Rosji do Kazachstanu jest w sytuacji bez wyjścia. Musimy zapewnić tym ludziom bezpieczeństwo, to dla nas kwestia polityczna i humanitarna - oświadczył pod koniec września kazachstański prezydent Kasym-Żomart Tokajew.

W odpowiedzi na ucieczki rosyjskich obywateli władze na Kremlu zadeklarowały, że utworzą na granicy z Kazachstanem punkt mobilizacyjny, w którym osobom próbującym wyjeżdżać z kraju będą wręczane powołania do wojska.