Administracja USA oczekuje, że „nowy rząd Izraela będzie nadal z nami współpracował w celu rozwijania naszych wspólnych wartości, tak jak robiliśmy to z poprzednimi rządami” – powiedział Blinken podczas spotkania z proizraelską organizacją J Street. „Będziemy oceniać rząd na podstawie polityki, którą prowadzi, a nie indywidualnych osobowości” – stwierdził.

Pomoc dla Izraela jest święta

„Pomoc dla Izraela w zakresie bezpieczeństwa jest święta” – powiedział Blinken, zwracając uwagę na ponad 3 miliardy dolarów, które Stany Zjednoczone przekazują Izraelowi w ramach zagranicznych funduszy wojskowych.

Reklama

W zeszłym tygodniu kandydat na premiera Izraela Benjamin Netanjahu osiągnął porozumienie koalicyjne ze skrajnie prawicową partią Religijnego Syjonizmu, która sprzeciwia się palestyńskiej państwowości i popiera rozszerzenie izraelskiej suwerenności na Zachodni Brzeg.

Nowy minister bezpieczeństwa z rasistowską przeszłością

Itamar Ben-Gvir, który został skazany w 2007 r. za rasistowskie podżeganie przeciwko Arabom i wspieranie grupy uważanej przez Izrael i Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną, jest nowym ministrem bezpieczeństwa Izraela odpowiedzialnym za policję graniczną na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Prezydent Joe Biden pozostaje zaangażowany w „realizację trwałego celu dwóch państw” – powiedział Blinken. „Wierzymy, że Palestyńczycy i Izraelczycy, podobnie jak ludzie na całym świecie, mają takie same prawa i te same możliwości”, dodał.

Stany Zjednoczone „będą również nadal jednoznacznie sprzeciwiać się wszelkim działaniom, które podważają perspektywy rozwiązania dwupaństwowego”, powiedział Blinken, w tym ekspansji osadnictwa, krokom w kierunku aneksji Zachodniego Brzegu, zakłóceniu historycznego status quo w miejscach świętych, wyburzeniom i eksmisjom oraz podżeganiu do przemocy.