Ministerstwo spraw zagranicznych Chin poinformowało, że Asad weźmie udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Azjatyckich, międzynarodowego wydarzenia sportowego, które rozpocznie się w sobotę w mieście Hangzhou na wschodzie kraju. Oczekuje się, że prezydent ChRL Xi Jinping również uda się do Hangzhou, gdzie wyda bankiet dla międzynarodowych gości i przeprowadzi rozmowy dwustronne, w tym z Asadem.

Biuro Asada informowało wcześniej, że syryjski przywódca został zaproszony do Hangzhou przez prezydenta Xi. Do Chin mieli się również udać wysokiej rangi przedstawiciele syryjskich władz.

Relacje Syrii z Chinami

Reklama

Chiny wspierają Asada w konflikcie syryjskim, w wyniku którego zginęło pół miliona ludzi, a około połowa przedwojennej populacji Syrii została zmuszona do opuszczenia swoich domów. ChRL może także w przyszłości odegrać główną rolę w odbudowie Syrii, która może pochłonąć dziesiątki miliardów dolarów - ocenia agencja Reutera. Syria dołączyła w zeszłym roku do chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku, w ramach której Pekin zwiększa swoje wpływy w regionach rozwijających się poprzez prowadzenie projektów infrastrukturalnych.

Wojna w Syrii wybuchła w 2011 roku, gdy represje stosowane przez prezydenta Asada wobec pokojowych demonstracji prodemokratycznych przerodziły się w śmiertelny konflikt, w który włączyły się zagraniczne mocarstwa i dżihadyści. Iran i Rosja pomogły Asadowi odzyskać kontrolę nad znaczną częścią kraju. Od 2020 roku pomimo okresowych starć, głównie w północno-zachodniej Syrii, utrzymuje się porozumienie o zawieszeniu broni, wynegocjowane przez Rosję i wspierającą rebeliantów Turcję.

Chiny ośmiokrotnie skorzystały ze swojego prawa weta na forum ONZ, aby powstrzymać wprowadzenie uchwał przeciwko rządowi Asada, ostatnim razem w lipcu 2020 r. Ostatnia i jedyna wizyta syryjskiego prezydenta w Chinach odbyła się w 2004 r., rok po inwazji Stanów Zjednoczonych na sąsiadujący z Syrią Irak.