Jak przypomniało w poniedziałek Radio Observador, kwiecień był miesiącem, w którym w Portugalii nie można było uczestniczyć w rozprawach sądowych w związku z panującą od połowy marca epidemią koronawirusa, ale małżeństwa nigdy nie utraciły możliwości uruchomienia procesu rozwodowego za pośrednictwem internetu.

“Złożenie wniosku o rozwód zawsze było możliwe, nawet podczas obowiązywania w marcu i kwietniu stanu wyjątkowego w naszym kraju. Wystarczyło wypełnić odpowiedni formularz online” - wyjaśniła adwokat Marta Duarte.

Przypomniała, że wzrost liczby składanych w maju wniosków rozwodowych może wynikać ze “zmęczenia sobą małżonków po bardzo długim okresie nieustannego przebywania ze sobą” w związku z obowiązkową izolacją.

Fenomen większej liczby wniosków o rozwód odnotowują również inne media.

“Adwokaci potwierdzają, że przed nadejściem wakacji coraz więcej osób zamierza zakończyć swój związek małżeński” - napisał dziennik “Jornal de Noticias”, oczekując znaczącego wzrostu liczby rozwodów do lipca.

Z danych portugalskiego ministerstwa sprawiedliwości wynika, że w maju wniosek o rozwód złożyło do sądu prawie 1000 obywateli Portugalii.

Resort odnotował, że w porównaniu do wcześniejszego miesiąca wniosków rozwodowych było w tym kraju w maju o ponad 800 więcej.