Mniejsze podatki na Węgrzech. Rząd do lipca przedłuży moratorium na spłatę kredytów

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
19 grudnia 2020, 16:50
Rząd Węgier przedłuży do lipca 2021 roku moratorium na spłatę kredytów zaciągniętych przez przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa domowe - poinformował w sobotę premier Viktor Orban. Dodał, że zmniejszony zostanie również lokalny podatek dla małych i średnich firm.

Od początku stycznia lokalny podatek od małych i średnich firm zostanie zmniejszony o połowę - przekazał Orban na Facebooku. Węgierski premier dodał, że te decyzje mają złagodzić skutki koronakryzysu i pomóc w utrzymaniu miejsc pracy.

Obniżka podatków uderzy we władze lokalne, ponieważ ta danina jest dla nich istotnym źródłem przychodów - zauważa agencja Reutera. Orban zapowiedział, że miasta poniżej 25 tys. mieszkańców otrzymają rządową pomoc, a ewentualne wsparcie dla większych ośrodków będzie rozpatrywane indywidulanie.

Według prognoz węgierskiego rządu PKB tego kraju w 2020 roku zmniejszy się z powodu pandemii Covid-19 o ok. 6 proc.

Premier Orban zadeklarował również pokrycie przez rząd w grudniu i styczniu dwóch trzecich kosztów płacowych przedsiębiorstw z branży turystycznej, hotelarskiej, restauracyjnej i transportowej, które musiały zawiesić działalność ze względu na obostrzenia sanitarne.

Szef rządu poinformował także o planie preferencyjnych kredytów dla rodzin z dziećmi i przeznaczonych dla nich dotacjach na remont mieszkań.

"Podjęliśmy te decyzję i mamy nadzieję, że uda nam się ocalić kilkaset tysięcy miejsc pracy" - podkreślił Orban, który spodziewa się, że Węgry wyjdą z pandemii wiosną 2021 roku, a szczepienia przeciwko Covid-19 zaczną się w tym kraju 27 lub 28 grudnia.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj