Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Średni detaliczny poziom cen diesla w Polsce spadł do poziomu 7,9 zł/l. W skali tygodnia olej napędowy potaniał średnio 6 gr/l i jest to trzeci z rzędu tydzień spadku cen. Od rekordowego poziomu 8,08 zł/l jaki obserwowaliśmy w połowie października diesel potaniał już blisko 20 gr/l.

Średnia cen diesla poniżej 8 zł/l powinna utrzymać się przynajmniej do końca listopada.

Ceny benzyny Pb95 pozostały na niezmienionym poziomie - 6,64 zł/l. Średnia krajowa cena autogazu spadła symboliczny 1 gr/l do 3,05 zł/l.

Reklama

W okresie 3-10 listopada benzyna Pb95 w hurcie potaniała 9 gr/l netto, natomiast diesel około 5 gr/l netto. Spadek cen hurtowych to efekt umocnienia złotówki i spadku cen ropy naftowej oraz paliw gotowych na europejskim rynku ARA.

Ropa naftowa Brent w czwartek rano kosztuje około 92 USD/bbl i jest 3 USD/bbl tańsza niż przed tygodniem. W okresie 3-9 listopada ceny benzyn na europejskim rynku ARA spadły blisko 70 USD/t, natomiast diesla ponad 100 USD/t.

Na europejskim rynku ARA obserwujemy bardzo dużą podaż diesla pochodzenia rosyjskiego - embargo wchodzi dopiero 5 lutego 2023 roku.

Chińskie niezależne rafinerie zaczęły ograniczać zakupy tańszej rosyjskiej ropy naftowej. Oczekiwany jest znaczny spadek wolumenu w grudniu i styczniu, co związane jest z wchodzącym od 5 grudnia sankcjami i embargiem UE na import rosyjskiej ropy naftowej drogą morską. Chińskie całkowite moce przerobowe przekroczyły w tym roku poziom 18 mln bbl/d i są największe na świecie, co więcej prognozowany jest ich dalszy wzrost do 20 mln bbl/d w roku 2025. Chiny wyprzedziły tym samym USA - 130 rafinerii i 17,9 mln bbl/d mocy przerobowych na dzień 1 stycznia zgodnie z danymi amerykańskiej EIA.

Zapasy ropy w USA zgodnie z danymi EIA wzrosły w 44 tygodniu kalendarzowym o 3,9 mln bbl do 440,8 mln bbl i jest to najwyższy poziom od lipca 2021. Rezerwy olejów zmniejszyły się w skali tygodnia o 0,5 mln bbl do 106,3 mln bbl. Amerykański poziom zapasów olejów jest nadal o 17% niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku i bliski historycznym minimom.

(ISBnews/BM Reflex)