Indeks OECD Indicators of Talent Attractiveness bierze pod uwagę różne czynniki, które są istotne dla wykwalifikowanych migrantów, m.in. możliwości robienia kariery, dochody i podatki, perspektywy na przyszłość, możliwości dla członków rodziny czy wydawanie wiz - informuje telewizja ARD.

Według indeksu, najbardziej atrakcyjnymi krajami dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów spośród państw OECD są Nowa Zelandia, Szwecja, Szwajcaria, Australia i Norwegia. Chociaż warunki w Niemczech nie pogorszyły się od ostatniej oceny w 2019 roku, inne kraje zyskały, wyprzedzając Niemcy w rankingach.

Szwecja, Szwajcaria, Kanada, Norwegia i Nowa Zelandia są na szczycie listy krajów atrakcyjnych dla przedsiębiorców. Niemcy spadły z 6. na 13. miejsce. Główną wymienianą uciążliwością jest wolne tempo cyfryzacji.

Z kolei w obszarze szkolnictwa wyższego Niemcy wypadają dobrze w międzynarodowym porównaniu. Według oceny Niemcy zajmują drugie miejsce za USA, jeśli chodzi o atrakcyjność dla studentów z całego świata.

Reklama

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)