W Brukseli obydwa się we wtorek spotkanie unijnych ministrów odpowiedzianych za sprawy obronności. Wezmą w nim udział także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz minister obrony Ukrainy Rustem Umierow, który poinformuje o najpilniejszych potrzebach swego kraju.

Kluczowy etap wojny

Sytuacja na polu walki na Ukrainie wchodzi w krytyczny etap. Rosja otworzyła nowy front na północy i stara się zbliżyć do Charkowa – powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Dodał, że jednocześnie trwają ataki Rosji na cele cywilne na Ukrainie.

Reklama

Zdaniem Borrella, sytuacja jest na tyle krytyczna, że pomoc wojskowa UE dla Ukrainy staje się jeszcze bardziej kluczowa. Dlatego – jak dodał - ministrowie będą rozmawiali jak lepiej wykorzystać środki dla Ukrainy z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.

„Wszyscy wiedzą, czego potrzebuje Ukrainą. (…) Musimy im to dostarczyć. Mamy zasoby” – podkreślił Hiszpan.

Reaktywacja europejskiego przemysłu zbrojeniowego

Dodał, że rozmowy mają też dotyczyć wzmacniania europejskiego przemysłu obronnego. Zdaniem Borrella UE potrzebuje więcej inwestycji publicznych i prywatnych w tym sektorze. „Analizujemy w KE możliwości zwiększenia tych możliwości” – powiedział.

Europejski Instrument na rzecz Pokoju to instrument pozabudżetowy, którego celem jest zwiększenie zdolności UE do zapobiegania konfliktom, budowania pokoju i wzmacniania bezpieczeństwa międzynarodowego.

Z Brukseli Łukasz Osiński