"Wydaje się, że ten incydent to wspólne rosyjsko-chińskie ćwiczenia wojskowe, ale wymaga to dalszej analizy" - oceniło kolegium. Jak wyjaśniono, żaden z samolotów nie naruszył przestrzeni powietrznej Korei Płd.

"Nasze wojsko wysłało myśliwce sił powietrznych przed wejściem (samolotów rosyjskich i chińskich) do strefy identyfikacji w ramach przygotowań na sytuacje przypadkowe" - napisano w oświadczeniu.

Jako pierwsze do strefy wleciały cztery samoloty chińskie, prawdopodobnie bombowce typu H-6. Następnie naruszyło ją również 15 maszyn rosyjskich, w tym bombowce Tu-95 i samoloty wczesnego ostrzegania A-50 – przekazała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

„Wezwaliśmy attache wojskowych obu tych krajów i wyraziliśmy zaniepokojenie tym incydentem” – powiedział cytowany przez tę agencję, niewymieniony z nazwiska urzędnik ministerstwa obrony w Seulu.

Reklama

Według źródeł Yonhapu chińskie wojsko poinformowało wcześniej Koreę Płd., że samoloty wykonują rutynowe ćwiczenia. Seul i Moskwa nie utrzymują natomiast tzw. gorącej linii komunikacji wojskowej.

Strefa identyfikacji obrony powietrznej to przestrzeń nad lądem lub wodą, w której dane państwo zastrzega sobie prawo identyfikowania i śledzenia samolotów zbliżających się do jego terytorium. Nie jest ona zdefiniowana przez jakąkolwiek umowę międzynarodową.

Samoloty bojowe Rosji i Chin przeprowadziły lot patrolowy w regonie Azji i Pacyfiku

Samoloty lotnictwa wojskowego Rosji i Chin przeprowadziły wspólny ponad 10-godzinny lot patrolowy w regionie Azji i Pacyfiku - poinformował we wtorek rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Na niektórych odcinkach rosyjskie maszyny były śledzone przez samoloty Japonii i Korei Płd.

Szojgu na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem poinformował, że w trakcie wspólnego lotu wypełniono wyznaczone zadania. W patrolu brały udział rosyjskie strategiczne samoloty bombowe Tu-95MS i myśliwce Su-35.

"Na poszczególnych etapach trasy bombowcom strategicznym towarzyszyły samoloty F-15 sił zbrojnych Japonii" - zaznaczył minister.

Lot odbył się nad wodami mórz Wschodniochińskiego i Japońskiego. Strona rosyjska zapewniła, że samoloty obu armii nie naruszały przestrzeni powietrznej innych państw.

Kolegium szefów sztabów południowokoreańskich sił zbrojnych poinformowało tymczasem, że 19 samolotów wojskowy.