"W ostatnich dwóch tygodniach widoczna jest rosnąca liczba naruszeń zawieszenia broni. Wzrasta łączna liczba naruszeń i pogarsza się sytuacja bezpieczeństwa na odcinkach linii rozgraniczenia i w ich pobliżu" - przekazała Grau, cytowana w czwartkowym komunikacie OBWE.

Jak dodała, jednocześnie Specjalna Misja Monitorująca (SMM) OBWE informuje o ograniczeniu wolności przemieszczania się i umyślnych uszkodzeniach środków technicznych i sprzętu.

"Jestem zmuszona konstatować, że strony na razie nie zademonstrowały gotowości do wyeliminowania odnotowanych przez SMM naruszeń zawieszenia broni" - oświadczyła Grau.

Specjalna przedstawicielka urzędującego przewodniczącego OBWE w trójstronnej grupie kontaktowej wydała takie oświadczenie po środowym spotkaniu w ramach tego formatu.

Porozumienie "o całkowitym i wszechstronnym trybie przerwania ognia" między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami w Donbasie weszło w życie prawie rok temu - 27 lipca. Negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli je w ramach tzw. grupy kontaktowej.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi i wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. śmiertelnych ofiar.