"Żołnierze Wojska Polskiego rozpoczęli dziś misję ochrony przestrzeni powietrznej #NATO w rejonie Islandii. W misji wezmą udział cztery samoloty F-16 oraz personel liczący do 140 osób. To kolejny przykład realizacji przez Polskę zobowiązań sojuszniczych" – napisał minister.

W poniedziałek BBN poinformowało, że prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o uruchomieniu polskiego kontyngentu wojskowego w ramach prowadzonej przez NATO misji air policing w Islandii.

Lotnicy z państw sojuszniczych nadzorują przestrzeń powietrzną Islandii odpowiadają m. in. za udzielanie pomocy statkom powietrznym w sytuacjach awaryjnych. Islandia, która jest członkiem NATO, nie ma własnych sił powietrznych, dlatego misję air policing – podobnie jak w krajach bałtyckich – wypełniają tam siły sojusznicze.

Pierwszą zmianę polskiego kontyngentu wojskowego w Islandii wystawiła 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Misja potrwa od 5 sierpnia do 10 października 2021 roku.

Sojusznicza misja air policing nad Islandią rozpoczęła się w 2008 r., polega nie na stałej, lecz okresowej obecności samolotów oraz załóg lotniczych i naziemnych w bazie Keflavik. Udział polskich załóg w tej misji był po raz pierwszy przewidywany na rok 2010, władze Polski zrezygnowały z tego planu ze względu na światowy kryzys finansowy.