Rumuński resort obrony poinformował w marcu br. o chęci zakupu czołgów Abrams. W maju parlament Rumunii wyraził zgodę na zakup. Media informowały wówczas, że chodzi o 54 używane maszyny (Abrams M1A2 ) za cenę ok. 1,1 mld USD.

Szef Dyrekcji Uzbrojenia Teodor Incias mówił w marcu, że skierował do parlamentu rumuńskiego wniosek o wyrażenie zgody na zakup „batalionu czołgów Abrams”, nie podając jednak dokładnej liczby maszyn ani ceny – przekazuje portal Digi24.ro.

„Sztab Generalny Wojsk Lądowych uznał, że czołg Abrams - to najlepszy środek bojowy, mający wyjątkowe zdolności do realizowania zadań” – powiedział Incias.

Jak wskazuje Digi24, batalion czołgów zgodny ze standardem NATO to z reguły 54 czołgi. W armii amerykańskiej batalion czołgów Abrams jest podzielony na 3 lub 4 kompanie, każda kompania ma 3-4 plutony, a każdy pluton - 4-5 czołgów.

Reklama

Radio Głos Ameryki odnotowuje, że w 2022 r. kontrakt na zakup 250 Abramsów M1A2 z Pentagonem podpisała Polska. Przypomnijmy, że transakcja opiewała wówczas na około 4,7 mld dolarów. Warszawa złożyła również w tym roku zamówienie na 116 używanych Abrams M1A1 - tu udało się wynegocjować kwotę 3,75 mld dol. (PAP)