Kontrsankcjami objęto sześć osób, w tym Rossa i dyrektor ds. Chin z organizacji praw człowieka Human Rights Watch (HRW) Sophie Richardson, a także jedną instytucję: organizację pozarządową Hong Kong Democracy Council (HKDC) z siedzibą w Waszyngtonie – wynika z komunikatu MSZ. Nie sprecyzowano, na czym kontrsankcje mają polegać.

To odpowiedź na restrykcje nałożone w połowie lipca przez administrację USA na siedmiu chińskich urzędników pracujących w Biurze Łącznikowym Centralnego Rządu Ludowego ChRL w Hongkongu za ograniczanie obiecanej autonomii tego regionu. W opinii Pekinu było to „naruszenie prawa międzynarodowego” i „poważna ingerencja w wewnętrzne sprawy Chin”.

Ogłaszając decyzję o działaniach odwetowych, chińskie władze po raz pierwszy powołały się na przyjętą w czerwcu ustawę mającą przeciwdziałać „jednostronnym i dyskryminującym” sankcjom nakładanym na chińskie podmioty przez inne kraje. Rzecznik MSZ Wang Wenbin mówił wówczas, że celem ustawy jest ochrona suwerenności i kluczowych interesów państwowych ChRL.

Stosunki amerykańsko-chińskie uznawane są obecnie za najgorsze od dziesięcioleci. Obie strony spierają się między innymi w sprawach handlu, technologii, praw człowieka, autonomii Hongkongu, statusu Tajwanu, pandemii koronawirusa i roszczeń terytorialnych Chin na otaczających je morzach.