"Chiny wzmocnią swoje wsparcie dla innych krajów rozwijających się, aby promować zieloną i niskoemisyjną energię i nie będą budować nowych elektrowni węglowych za granicą" - zapewnił Xi.

Obiecał też dostarczyć światu 2 miliardy dawek szczepionki przeciw Covid-19 do końca roku.

Przemówienie Xi zostało nagrane wcześniej i odtworzone podczas posiedzenia ZO ONZ, chiński prezydent nie przybył do Nowego Jorku.

Reklama

Xi podkreślił, że Chiny mają pokojowe intencje w stosunkach międzynarodowych i "nie mają zamiaru ani nikogo najeżdżać, ani zastraszać, ani starać się narzucać komukolwiek swojej hegemonii".

"Spory między krajami należy rozwiązywać poprzez dialog i współpracę" - zaznaczył przywódca ChRL. "Sukces jednego kraju nie musi oznaczać porażki innego kraju. Świat jest wystarczająco duży, aby pomieścić wspólny rozwój i postęp wszystkich państw" - podkreślał Xi.

Jak pisze agencja AP, chiński przywódca, nie wymieniając z nazwy Stanów Zjednoczonych, powiedział, że "interwencje wojskowe z zewnątrz i tak zwane transformacje demokratyczne pociągają za sobą wyłącznie szkody". "Musimy dążyć do dialogu i inkluzywności zamiast konfrontacji i wykluczenia" - mówił Xi.

Wcześniej we wtorek amerykański prezydent Joe Biden w czasie swojego przemówienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ nawiązał do konkurencji z Chinami. Prezydent USA zapowiedział, że choć jego kraj będzie "energicznie rywalizować", bronić swoich wartości i sojuszników, to nie będzie dążyć do "nowej zimnej wojny".