Awans 58-letniego Li nie zaskoczył obserwatorów. Jest częścią przetasowań w komitetach i wydziałach partyjnych po zakończonym niedawno w Pekinie XX krajowym zjeździe KPCh, na którym Li został członkiem wpływowego Biura Politycznego Komitetu Centralnego.

Do obowiązków Li będzie należało egzekwowanie wizji przywódcy kraju Xi Jinpinga w sferze ideologii, filmu, internetu i mediów. Będzie też najpewniej kierował próbami kształtowania globalnej narracji na temat Chin – podał dziennik „South China Morning Post”.

Według tej gazety Li Shulei uznawany jest za najzdolniejszego w nauce spośród protegowanych Xi. W 1989 roku zrobił doktorat z literatury chińskiej na Uniwersytecie Pekińskim, a później pracował w Centralnej Szkole Partyjnej. W 1999 roku został wyznaczony przez władze do studiowania na Uniwersytecie Harvarda – podał „SCMP”.

Oczekuje się, że w najbliższych dniach obsadzone zostaną również inne wpływowe stanowiska w partii, w tym sekretarzy najważniejszych miast i prowincji. Wiele stanowisk w administracji państwowej - która jest podrzędna wobec partii - zostanie formalnie rozdzielonych w marcu na sesji parlamentu.

Reklama

anb/ mal/