Ledezma, przeciwnik bliskiego Moskwie reżimu prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, twierdzi, że nowoczesne systemy przeciwrakietowe zostały do końca czerwca zainstalowane w ośmiu stanach kraju.

Jak twierdzi, trzy systemy zostały rozlokowane w stanie Zulia, w którym znajdują się m.in. liczne zakłady petrochemiczne. Po jednym systemie zainstalowano w stanach Tachira, Trujillo, Merida, Barinas, Vargas, Falcon, Apure oraz Carabobo.

Były burmistrz Caracas ujawnił, że rozmieszczone w Wenezueli systemy to broń bardzo nowoczesna, wyposażona w “radary wysokiej klasy”. Wskazał, że zostały one ukryte m.in. w górach, a także na terenie prywatnych gospodarstw rolnych.

Reklama

“Według informacji, które zdobył Ledezma, (w Wenezueli) rozmieszczone zostały systemy S-400 oraz S-500, uznawane za najlepsze systemy obrony powietrznej na świecie” - napisał “ABC”.

Ledezma, który działania Rosji określa jako formę “okupacji” jego kraju, wskazuje, że personel nowych systemów przeciwrakietowych to również podający się za przedstawicieli różnych zawodów Rosjanie. Przybyli oni do Wenezueli, podszywając się m.in. pod trenerów sportowych oraz lekarzy. (PAP)