"Genewa była dla mnie zawsze gościnnym miejscem" - powiedział Putin, dziękując Parmelinowi za organizację swojego spotkania z Bidenem w tym mieście. Wspominał także swój poprzedni pobyt w Genewie, 10 lat temu podczas spotkania w Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).

Prezydenci Szwajcarii i Rosji rozmawiali także o współpracy gospodarczej, wyrażając nadzieję, że naruszone przez spowodowany pandemią kryzys obroty handlowe między krajami powrócą wkrótce do poprzedniego poziomu - relacjonuje szwajcarska agencja ATS.

Putin podkreślił, że w Rosji działa ok. 200 szwajcarskich przedsiębiorstw, a oba państwa mogą współpracować w wielu dziedzinach.

Parmelin wyznał, że możliwość rozmowy z Putinem była przyjemnością.

Szwajcarski prezydent powitał w środę Bidena i Putina w genewskiej willi La Grange, w której toczyły się rozmowy przywódców USA i Rosji. Życzył im owocnego dialogu "w interesie obu krajów i świata".

Parmelin we wtorek spotkał się z Bidenem. Tematem rozmów oprócz relacji między Szwajcarią i USA, była sytuacja międzynarodowa, w tym stosunki z Rosją i Iranem.

Szwajcarski prezydent chce zostać mediatorem w rozmowach między USA i Rosją o wymianie więźniów

Po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem prezydent Szwajcarii Guy Parmelin oświadczył w środę, że jest gotowy wziąć na siebie rolę mediatora w negocjacjach dotyczących wymiany więźniów między Stanami Zjednoczonymi a Rosją.

Parmelin przyznał jednak, że nie rozmawiał z Putinem o szczegółach ewentualnego porozumienia o wymianie więźniów ani nie wskazywał konkretnych osób, które mogłyby zostać objęte wymianą.

Temat wymiany więźniów poruszyli na szczycie w Genewie prezydenci USA i Rosji Joe Biden i Władimir Putin. Amerykański przywódca oświadczył, że można znaleźć kompromis w tej sprawie, zaś Putin wcześniej zapowiadał, że jest otwarty na porozumienie w tej kwestii.

W Rosji więzieni są dwaj byli amerykańscy żołnierze - skazany za szpiegostwo 50-letni Paul Whelan oraz 29-letni Trevor Reed, skazany na dziewięć lat więzienia za rzekome uderzenie policjanta.

Reed jest hospitalizowany z powodu zakażenia koronawirusem, zaś rosyjskie władze nie pozwalają mu na kontakt z amerykańskim konsulem ani nie zezwolono na jego zaszczepienie.

Z kolei przedstawiciele Kremla w poprzednich latach mówili o ok. 100 Rosjanach przebywających w amerykańskich więzieniach, przede wszystkim chodzi jednak o dwa nazwiska: słynnego handlarza bronią Wiktora Buta oraz skazanego za przemyt narkotyków pilota Konstantina Jaroszenkę.