"25 sierpnia z rozkazu prezydenta Rosji Władimira Putina minister obrony generał armii Siergiej Szojgu zorganizował ewakuację wojskowymi samolotami transportowymi ponad 500 obywateli Rosji, a także państw członkowskich ODKB (Białorusi, Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu) i Ukrainy z terytorium Islamskiej Republiki Afganistanu" - przekazał w komunikacie resort obrony.

We wtorek wieczorem ambasada Rosji w Kabulu poinformowała, że zażąda pozwolenia na wylot z Afganistanu we wrześniu studentów, którzy planują naukę na rosyjskich uczelniach.

Z powodu przejęcia władzy w kraju przez talibów, setki afgańskich studentów może nie dotrzeć na uczelnie w Rosji, by zacząć lub kontynuować naukę - ostrzegali w zeszłym tygodniu ich przedstawiciele.

Reklama

"W związku z pojawieniem się fałszywych informacji dotyczących transportu afgańskich studentów na studia w Rosji, informujemy, że pracujemy nad rozwiązaniem tej sprawy. Wniosek o pozwolenie na loty dla studentów zostanie złożony we wrześniu" - poinformowała ambasada rosyjska.

Talibowie oczekują, że ewakuacja chcących opuścić kraj Afgańczyków i obywateli innych państw zakończy się do końca sierpnia - przypomina agencja Reutera.