"Usługi śledzenia blokowania zgłaszają, że pojawiły się problemy z dostępem do witryny BBC Russian w Rosji. Domena https://bbc.com nie figuruje w rejestrze zabronionych stron Roskomnadzoru (państwowego regulatora mediów i internetu w Rosji - PAP)" - podaje serwis BBC Russian na Twitterze (https://twitter.com/bbcrussian/status/1499524762086875139).

"Problemy z dostępem na terenie Rosji pojawiły się również w przypadku innych witryn i serwisów. Są informacje o tym, że Facebook i Google Play, serwis Meduzy, Deutsche Welle i Radio Swoboda stały się niedostępne lub częściowo niedostępne" - zawiadamia BBC Russian (https://twitter.com/bbcrussian/status/1499532431300378629).

Meduza i Radio Swoboda to serwisy wpisane w Rosji do rejestru "agentów zagranicznych".

Według Globalcheck (https://globalcheck.net/en), serwisu śledzącego cenzurę internetową w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), dostępność strony BBC Russian w Rosji obecnie znajduje się na poziomie 17 proc. normalnej dostępności. Jak podaje serwis, ograniczoną dostępność ma również Twitter.

Rosyjskie MSZ oświadczyło w czwartek, że BBC jest wykorzystywane do podważania informacji o wewnętrznej sytuacji politycznej i dotyczącej bezpieczeństwa w Rosji.