"Ukraina z optymizmem patrzy na przyszłe strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi. Ukraina i USA zawsze współpracowały w sferze bezpieczeństwa, handlu, inwestycji, demokracji, walki z korupcją" - napisał Zełenski na Twitterze. Zaznaczył, ze gratuluje Bidenowi i jego kandydatce na wiceprezydenta Kamali Harris.

Prezydent Ukrainy skomentował w ten sposób doniesienia głównych mediów amerykańskich, które ogłosiły, że Biden wygrał wybory. Przyznanie mu zwycięstwa spowodowane było uznaniem jego przewagi w Pensylwanii, która zapewniła mu ponad 270 głosów elektorskich niezbędnych do wygranej. Zwycięstwo ogłosił również sam Biden.

W latach 2014-16 Joe Biden był wiceprezydentem USA i odpowiadał za kształtowanie polityki Waszyngtonu wobec Ukrainy. Jego syn Hunter w tym samym czasie był członkiem zarządu Burisma Holding Ltd., zarejestrowanej na Cyprze jednej z największych firm ukraińskiego sektora gazowego.

W 2019 roku Demokraci zarzucali obecnemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, że nadużywał swojego urzędu, nalegając na władze Ukrainy, by wszczęły śledztwo w sprawie Huntera Bidena w związku z jego zatrudnieniem w ukraińskim holdingu. W ten sposób - według Demokratów - Trump chciał zaszkodzić swojemu najpoważniejszemu rywalowi w wyborach prezydenckich.

Reklama

Trump w sobotę oświadczył, że wybory prezydenckie jeszcze nie zostały zakończone i zapowiedział podejmowanie kroków prawnych mających zapewnić objęcie urzędu przez prawowitego zwycięzcę.(PAP)