Linde poinformowała, że w celu obserwacji wydarzeń na Krymie wzmocniono misję obserwacyjną OBWE w obwodzie chersońskim, graniczącym z zaanektowanym w 2014 roku półwyspem.

Dodała też, że Szwecja, która 1 stycznia przejęła przewodnictwo w OBWE, będzie kontynuować wysiłki na rzecz pokojowego uregulowania sytuacji we wschodniej Ukrainie, gdzie od 2014 roku trwa konflikt z prorosyjskimi separatystami - pisze Interfax-Ukraina.

Linde podkreśliła, że jednym z priorytetów Szwecji będzie "ochrona systemu europejskiego bezpieczeństwa i wsparcie politycznego rozwiązania konfliktu".

Występując na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Ukrainy Dmytrem Kułebą, Linde wyraziła zadowolenie z powodu obowiązującego od lipca zawieszenia broni w Donbasie. "Dzięki temu życie ludności zamieszkującej te regiony stało się bezpieczniejsze i Ukrainie należy się za to ogromna wdzięczność" - zaznaczyła.

Kułeba poinformował m.in., że wraz z Linde będą współpracować nad tym, by UE i Ukraina efektywnie współdziałały w ramach walki z pandemią koronawirusa.

Pierwsza oficjalna zagraniczna wizyta Linde w charakterze przewodniczącej OBWE potrwa do środy. Jak zapowiedziano, szefowa dyplomacji Szwecji ma udać się do Donbasu.

>>> Polecamy: Ukraińskie MSZ: cieszymy się z powodu nowego kroku USA przeciwko Nord Stream 2