"Rozmowy były produktywne, ale potrzebny jest większy postęp, by zakończyć pierwszy przegląd programu. Dyskusje trwają" - podkreślił Ljungman.

Jak dodał, rozmowy misji z przedstawicielami władz dotyczyły wzmocnienia zarządzania Narodowym Bankiem Ukrainy, ulepszenia prawnych i regulacyjnych podstaw dla nadzoru nad bankami, a także środków podejmowanych w celu zmniejszenia fiskalnego deficytu w średniej perspektywie, inicjatyw ustawodawczych w sprawie infrastruktury antykorupcyjnej i sądownictwa oraz działań w sektorze energetyki.

Premier Denys Szmyhal zapewnił, że Ukraina kontynuuje "konstruktywną współpracę" z MFW. "Uzgodniliśmy następne kroki, omówiliśmy terminy i dokładnie rozumiemy, jakie rezultaty są oczekiwane" - napisał na Facebooku.

W czerwcu ub.r. MFW zatwierdził 18-miesięczny pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości ok. 5 mld dolarów, który ma być wypłacony w pięciu transzach. Pierwsza transza kredytu, która trafiła do Kijowa, wyniosła 2,1 mld USD.

Program ma pomóc Ukrainie udźwignąć wyzwania związane z pandemią Covid-19 poprzez zapewnienie bilansu płatniczego i wsparcia budżetowego. By otrzymać kolejne transze, Kijów powinien wypełnić zobowiązania uzgodnione z MFW.

W grudniu premier zapowiadał, że kolejna część pomocy trafi na Ukrainę w 2021 roku, orientacyjnie w lutym lub marcu. W styczniu MFW wyraził zaniepokojenie wprowadzeniem przez ukraiński rząd maksymalnej dopuszczalnej ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. Wcześniej przez kraj przelała się fala protestów w związku ze wzrostem cen gazu i prądu.