Przed siedzibą prezydenta zgromadziło się ponad 1000 osób, które usiłowały przerwać kordon policjantów, broniących dostępu do budynku. Niektórzy protestujący rozpylali w kierunku funkcjonariuszy gaz pieprzowy.

Agencja Interfax napisała, że wśród policjantów mogą być poszkodowani, gdyż protestujący wyciągnęli jednego z nich z kordonu i zerwali z niego kamizelkę ochronną, po czym w kierunku policjantów poleciały petardy.

Sternenko został skazany przez sąd w Odessie na 7 lat i 7 miesięcy więzienia oraz konfiskatę połowy majątku za porwanie radnego z Odessy Serhija Szczerbyna. Uznano go za winnego „bezprawnego pozbawienia wolności z użyciem broni” w celu „zawładnięcia cudzym majątkiem”.

Reklama

Sternenko, były szef odeskiego oddziału nacjonalistycznej partii Prawy Sektor, jest też podejrzany o zabójstwo i nielegalne posiadanie broni białej. W 2018 roku mężczyzna był trzykrotnie napadnięty. Podczas trzeciego ataku jeden z napastników zmarł w wyniku rany kłutej, zadanej przez Sternenkę. Aktywista utrzymuje, że działał w ramach samoobrony. Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Sternenko bronił się tylko na początku, a później pobiegł za napastnikiem prawie 100 metrów i zadał mu nożem cios w serce.