Na szerszą skalę zaczęła działać pomoc psychologiczna, która jest teraz dostępna również online. Do udzielenia pomocy dołączają się też zagraniczni psycholodzy, władający językiem ukraińskim bądź rosyjskim.

Renomowany prywatny szpital położniczy Isida w Kijowie oferuje wszystkim kobietom ciężarnym pomoc przed i poporodową. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy poinformowało w czwartek o uproszczeniu procedury rejestracji noworodków, gdyż dzieci przychodzą teraz na świat także w mieszkaniach i schronach.

Wg danych władz miejskich podczas pierwszych dni wojny w Kijowie urodziło się 200 noworodków.

Jeden z największych operatorów sieci komórkowej Kyivstar nieodpłatnie udostępnia możliwość słuchania radia w internecie, gdyż nie wszyscy mają teraz dostęp do sygnału telewizyjnego.

Reklama

W kijowskim metrze, w którym wg danych władz Kijowa ukrywa się 15 tys. osób dziennie, w tym ok. 500 dzieci, wciąż wyłapywani są rosyjscy dywersanci. W czwartek zatrzymano dwóch z nich, którzy starali się robić zdjęcia okolicy. W samochodzie należącym do ich wspólnika znaleziono materiały wybuchowe.

W sklepach na razie nie brakuje żywności, a jedyny ser, który nie ma teraz wzięcia to ser "Rosyjski". Z kolei chleb „Białoruski”, produkowany przez Kyivchlib, od czwartku przmianowano na „Otomański”. Właściciel sieci wody źródlanej ECO oferuje nieodopłatnie wodę każdemu wojskowemu.

Po zmianie nazwy Kijowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Dramatu Rosyjskiego im. Łesi Ukrainki w Kijowie na Narodowy Akademicki Teatr im. Łesi Ukrainki w Kijowie, kolejną zmianę ogłosiło też Kijowskie Muzeum Aleksandra Puszkina, które od dziś ma nazwę roboczą „Muzeum bytu Kijowa w pierwszej połowie XIX wieku”.

Dla wszystkich, którzy chcą opuścić Kijów zorganizowano 11 pociągów ewakuacyjnych. Na peronach dworca kolejowego zostają płaczący mężczyźni, żegnający się ze swoimi odjeżdżającymi na zachód Ukrainy żonami i dziećmi.