Inwazja, rozpoczęta przez Rosję w lutym, dotknęła od 20 do 30 proc. całej infrastruktury drogowej Ukrainy, uszkodzonej w różnym stopniu. Jak wylicza Kubakow, zniszczone zostało ponad 300 mostów na drogach krajowych, a ponad 8 tys. km dróg wymaga naprawy lub odbudowy. Wysadzonych zostało „dziesiątki mostów kolejowych”.

„Praktycznie wszystkie elementy naszej infrastruktury transportowej ucierpiały w takiej czy innej formie” – powiedział agencji Reutera Kubakow. Jego zdaniem zniszczenia można jednak odbudować w ciągu dwóch lat, wykorzystując w tym celu zamrożone rosyjskie aktywa.

Odbudowa na terenach znajdujących się obecnie pod kontrolą wojsk ukraińskich została już rozpoczęta. „Jeśli mowa o drogach, mostach i budynkach mieszkalnych, to wierzę, że prawie wszystko da się odbudować w dwa lata… jeśli wszyscy będziemy działać szybko” – powiedział Kubakow.

Reklama

Minister wyraził nadzieję, że kraje zachodnie wesprą odbudowę Ukrainy.

Jak przypomina agencja Reutera, UE dąży do stworzenia międzynarodowego funduszu odbudowy, a niektórzy politycy UE również wzywają do wykorzystania rosyjskich aktywów zamrożonych przez Zachód, w tym 300 miliardów dolarów z rezerw rosyjskiego banku centralnego.