Grupa Doradcza ds. Zbrodni Wojennych na Ukrainie (Atrocity Crimes Advisory Group - ACA) wzmocni obecne wysiłki UE, USA i Wielkiej Brytanii, by rozliczyć zbrodnie w kontekście trwającej agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie – napisano w komunikacie.

„Ta inicjatywa będzie bezpośrednio wspierać wysiłki Biura Prokurator Generalnej Ukrainy w dokumentowaniu, zabezpieczaniu i analizie dowodów zbrodni wojennych i innych okrucieństw, popełnianych przez żołnierzy wojsk Rosji na Ukrainie, z myślą o procesach karnych” – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken.

„Kluczowe jest zapewnienie, że wszyscy odpowiedzialni za straszne okrucieństwa, popełnione w czasie niesprowokowanej rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę, zostaną postawieni przed sądem. Nie może być bezkarności dla zbrodni wojennych” – oświadczył wysoki przedstawiciel ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa UE Josep Borrell.

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa podkreśliła, że istnieje obszerny materiał dowodowy w sprawie okrucieństw rosyjskich żołnierzy przeciwko ukraińskim cywilom, w tym dzieciom. „Utworzenie tej grupy wsparcia i doradztwo międzynarodowych ekspertów (…) pomoże w pracach prowadzonych przez nasze zespoły badające te zbrodnie” – dodała.

Reklama

W komunikacie napisano, że nowa grupa będzie usprawniać koordynację i komunikację oraz pozyskiwanie funduszy i ekspertów. Obecnie międzynarodowi specjaliści, wchodzący w skład ACA, przebywają głównie w południowo-wschodniej Polsce, ale są operacyjnie zaangażowani na Ukrainie i przewiduje się, że zostaną tam przeniesieni, gdy pozwoli na to sytuacja.