Turcja może uzyskać pomoc zwracając się do centrum koordynacji Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO). Kraje unijne uruchomią wtedy pomoc interwencyjną, w tym ekipy ratunkowe oraz konieczny sprzęt i ekwipunek - poinformował agencję AFP przedstawiciel KE.

O gotowości do przyjścia z pomocą Turcji i Grecji po trzęsieniu ziemi napisał też na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Wiele krajów UE zaoferowało już pomoc Ankarze. Odpowiedzialny za pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych unijny komisarz Janez Lenarczicz poinformował, że w związku dramatem, do którego doszło w Turcji, jest w kontakcie ze służbami ratunkowymi krajów UE.

W Turcji według ostatnich informacji zginęło co najmniej 12 osób, a około 400 jest rannych.

Piątkowe trzęsienie ziemi było odczuwalne na zachodzie Turcji i w Grecji, gdzie na wyspie Samos zginęło dwoje nastolatków.

Według amerykańskich służb geologicznych USGS trzęsienie ziemi miało magnitudę 7, a według tureckiej agencji ds. katastrof i sytuacji nadzwyczajnych AFAD - 6,6.

Turcja: Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 12

Co najmniej 12 osób zginęło w Turcji w wyniku piątkowego trzęsienia ziemi na Morzu Egejskim, obrażeń doznało 419 osób - podała turecka agencja zarządzania kryzysowego AFAD. Wcześniej informowano o czterech ofiarach kataklizmu.

Ofiary to mieszkańcy prowincji Izmir. 11 z nich zginęło w wyniku zawalenia się budynków, a jedna utopiła się na skutek zalania wybrzeża przez wywołane wstrząsem fale pływowe. 70 osób zostało wyciągniętych spod gruzów 17 zawalonych budynków.

Według amerykańskich służb geologicznych USGS trzęsienie ziemi miało magnitudę 7, a według tureckiej Agencji ds. Katastrof i Sytuacji Nadzwyczajnych (AFAD) - 6,6. Wstrząs wywołał szkody zarówno w Turcji, jak i na greckich wyspach. Na wyspie Samos zginęło dwóch nastolatków, których przygniotła zawalona ściana.

Choć trzęsienia ziemi w regionie zdarzają się regularnie, wstrząs był największy od lat. Ostatnie tak silne trzęsienie zanotowano w 2011 r., kiedy w mieście Van na wschodzie kraju zginęło ponad 600 osób.

Rau: składam wyrazy współczucia bliskim ofiar trzęsienia ziemi w Grecji i Turcji

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wyraził w piątek współczucie oraz solidarność z rodzinami i bliskimi ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło w piątek zachodnią część Turcji i Grecję.

"Rodzinom i bliskim ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło Grecję i Turcję składam szczere wyrazy współczucia. Proszę przyjąć wyrazy naszej solidarności i wsparcia w tych trudnych chwilach" - napisał Rau w piątek na Twitterze. Oświadczenie zostało opublikowane w językach: angielskim, greckim, polskim i tureckim.