Powołując się na komunikat Kremla, agencja przekazała też, że prace nad wdrożeniem wcześniejszych porozumień dotyczących konfliktu w Donbasie powinny być kontynuowane.

Fakt rozmowy telefonicznej przywódców Rosji i Niemiec potwierdził w Berlinie rzecznik niemieckiego rządu, według którego miano w niej poruszyć również próbę zabójstwa rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. W komunikacie Kremla nie wspomniano o zamachu na Nawalnego.

Reklama

Podano w nim, że rozmawiano także o bieżących zagadnieniach dwustronnych oraz o walce z koronawirusem, szczególnie o sprawie szczepionek. Ustalono, że w tej kwestii powinni się skontaktować ministrowie zdrowia obu krajów.

Odnośnie do konfliktu w Donbasie Rosja skrytykowała niedawno Berlin i Paryż za to, że jako mediatorzy wywierają - jej zdaniem - zbyt małą presję na Kijów, aby wykonał kroki przewidziane w planie pokojowym dla wschodniej Ukrainy z 2015 roku.

Według Kremla Putin poinformował Merkel o sytuacji w regionie Górskiego Karabachu na Kaukazie Południowym po niedawnej wojnie między Armenią a Azerbejdżanem.

W ostatnich latach znacznie wzrosło napięcie między Berlinem a Moskwą. Rosja uważa się za niesłusznie oskarżaną o atak chemiczny na Nawalnego, zabójstwo Czeczena z gruzińskim obywatelstwem w berlińskim Tiergarten oraz za atak hakerski na niemiecki Bundestag w 2015 roku.

dpa przypomniała, że MSZ Rosji oceniło niedawno, że Niemcy stały się liderem antyrosyjskiej koalicji w Europie.