Massrali odniosła się w ten sposób do skazania byłego redaktora naczelnego krytycznego wobec władz Turcji dziennika "Cumhuriyet" Cana Dundara oraz tymczasowego aresztowania aktywisty Osmana Kavali.

"Unia Europejska wielokrotnie wyrażała poważne zaniepokojenie kolejnymi negatywnymi zmianami w zakresie praworządności, praw podstawowych i sądownictwa w Turcji, a także przekazywała konkretne zalecenia zawarte w rocznych sprawozdaniach Komisji na temat Turcji" - napisała w oświadczeniu Massrali. Jak dodała, decyzje dotyczące Dundara i Kavali "idą niestety w przeciwnym kierunku".

"Jako kraj kandydujący i wieloletni członek Rady Europy Turcja musi pilnie poczynić konkretne i trwałe postępy w zakresie poszanowania praw podstawowych, które są kamieniem węgielnym stosunków UE-Turcja" - oceniła. "Obejmuje to szybkie wykonanie przez tureckie sądownictwo wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz pilne uwolnienie Osmana Kavali i (byłego szefa prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej - PAP) Selahattina Demirtasa" - dodała.

Dundar został w środę zaocznie skazany w Ankarze na 27 lat więzienia za szpiegostwo i wspieranie organizacji terrorystycznej. Prawnicy dziennikarza uznali jego proces za motywowany politycznie.

Rzecznik tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, Fahrettin Altun, napisał na Twitterze, że wyrok na Dundara nie narusza wolności słowa, a Turcja oczekuje od swoich partnerów, że zaakceptują decyzję sądu i doprowadzą do ekstradycji dziennikarza.

Powołując się na dyplomatę w Berlinie, Reuters podał, że niemiecki rząd nie wyda tureckim władzom Dundara, ponieważ uważa zarówno jego proces, jak i wyrok za motywowane politycznie.

Aktywista Kavala jest współzałożycielem jednego z największych tureckich wydawnictw Iletisim Yayinlari oraz szefem organizacji pozarządowej Kultura Anatolii (Anadolu Kultur), która pracuje nad zwalczaniem różnic w tureckim społeczeństwie poprzez szerzenie kultury i promowanie sztuki. W lutym br. został uniewinniony od zarzutu próby obalenia rządu poprzez organizowanie i finansowanie protestów w 2013 r. przeciwko ówczesnemu premierowi, a obecnemu prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi. Kilka godzin po uniewinnieniu wydano nakaz aresztowania go w związku z podejrzeniem o udział w nieudanym przewrocie w Turcji w 2016 r. Niemal miesiąc później ponownie go oczyszczono, ale pozostał w areszcie śledczym pod zarzutem „szpiegostwa politycznego lub wojskowego”.

Demirtas przebywa w więzieniu od 2016 r. w związku z inspirowaniem gwałtownych protestów w 2014 r. przeciwko bezczynności tureckiego wojska wobec ataku dżihadystów z Państwa Islamskiego na kurdyjskie miasto Kobane przy granicy Turcji z Syrią. Podczas starć z policją zginęło wówczas ponad 30 osób. Oficjalnie Demirtas jest oskarżony o terroryzm i grozi mu do 142 lat więzienia, jeśli zostanie uznany za winnego w głównej sprawie przeciwko niemu.

Trybunał w Strasburgu orzekł, że aresztowanie Demirtasa było przykrywką dla ograniczenia pluralizmu i debaty politycznej w Turcji. ETPC nie znalazł dowodów, które wiązałyby działania polityka z domniemanymi przestępstwami związanymi z terroryzmem i wezwał do natychmiastowego uwolnienia Demirtasa.