- Francja broni granicy – podkreślił Darmanin, który wezwał w sobotę brytyjski rząd, by "dotrzymał obietnicy” wsparcia finansowego walki z ruchem migracyjnym na francuskich wybrzeżach i zaapelował o podpisanie traktatu w tej sprawie między Londynem a UE.

„Musimy wynegocjować traktat, ponieważ nie zrobił tego Michel Barnier, gdy negocjował Brexit, który wiąże nas w kwestiach migracyjnych” - stwierdził Darmanin podczas podróży do Loon-Plage na północy kraju, gdzie migranci każdego dnia próbują przekraczać kanał La Manche w drodze do Wielkiej Brytanii.

„Poinformowałem brytyjski rząd o naszych oczekiwaniach i czekamy na jego odpowiedź, aby rozpocząć rozmowy” – dodał szef MSW, obiecując, że Francja zrealizuje ten projekt, gdy będzie sprawować od stycznia półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej.

Kwestia przepraw migrantów przez kanał La Manche jest regularnie źródłem napięć między Londynem a Paryżem.

„Rząd (brytyjski) nie zapłacił na razie tego, co nam obiecał” – oświadczył francuski minister. „Wzywamy Brytyjczyków do dotrzymania obietnicy finansowania, ponieważ utrzymujemy dla nich granicę” – podkreślił.

Wielka Brytania zobowiązała się pod koniec lipca zapłacić w latach 2021-2022 Francji 62,7 mln euro na wsparcie francuskich organów ścigania na wybrzeżach. Jednak według brytyjskiej prasy minister spraw wewnętrznych Priti Patel zagroziła na początku września, że nie zapłaci tej kwoty z powodu rekordowego napływu migrantów nielegalnie przekraczających kanał La Manche.

Francja jest „sojusznikiem Wielkiej Brytanii”, ale „nie jest jej wasalem”. „Jesteśmy tutaj, aby utrzymać granicę, to prawda. Ale jesteśmy za robieniem tego wraz z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi” – powiedział Darmanin.

Według MSW Francji aresztowania nielegalnych migrantów wzrosły w ciągu ostatnich trzech miesiącach.

Darmanin potwierdził również, że otrzymał zapewnienie od dyrektora Europejskiej Agencji Ochrony Granic Frontex, że Agencja pomoże w monitorowaniu obszaru m.in. z udziałem sił powietrznych.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)