"Mamy trzy główne tematy tego szczytu: praworządność w Polsce, ceny energii oraz migrację. Jeśli chodzi o rządy prawa w Polsce, tak jak mówiłam szeroko dwa dni temu w PE, główną kwestią jest niezależność sądownictwa w Polsce. To nie jest nic nowego, to trwający proces, który wraz z ostatnim wyrokiem TK nabrał nowego wymiaru. Czekam na dyskusję z liderami. Wszyscy musimy wziąć na siebie odpowiedzialność jeśli chodzi o fundamentalne wartości" - wskazała, wchodząc na szczyt UE.

"Drugi temat to ceny energii. KE i kraje członkowskie ciężko pracują razem, aby wpierać obywateli i przedsiębiorstwa, aby sobie z tym radzić. KE przedstawiała zestaw środków dot. cen energii, energii elektrycznej, aby wesprzeć konsumentów. Przyjrzymy się temu, jak funkcjonuje rynek energii. W średnim i długim okresie strategia musi polegać na masywnych inwestycjach w czyste i odnawialne źródła energii. Ponieważ ta energia jest niezawodna, bo jest produkowana w Europie i to jest przyszłość" - powiedziała.

Poinformowała też, że trzecim tematem będzie migracja. "To, co obserwujemy na naszej granicy z Białorusią, uważamy za atak hybrydowy, za którym stoi Białoruś. Życie nikogo nie powinno być narażane dla politycznych powodów. Jestem pewna, że Rada da silną, zjednoczoną odpowiedź na działania Białorusi" - zaznaczyła.