Liderem twardego kursu wobec Rosji jest Szwecja - aż 95 na stu ankietowanych Szwedów popiera sankcje. Drugie miejsca zajmują Polska i Dania - w każdym z tych krajów zwolennikami restrykcji jest 90 na stu badanych. Trzecie miejsce - znów ex aequo - przypadło Portugalii i Holandii, w których za sankcjami opowiada się po 89 procent ankietowanych.

Większość Bułgarów nie popiera sankcji

Na przeciwnym biegunie znajdują się Bułgaria, w której restrykcje popiera mniej niż połowa badanych - 47 proc. i Słowacja - 49 proc.

Reklama

Bułgaria należy również do krajów, których mieszkańcy w największym stopniu są przeciwnikami nakładania na Rosję sankcji, i wybrali odpowiedź "nie zgadzam się całkowicie lub częściowo". Odrzuca je 41 procent respondentów bułgarskich, 44 procent cypryjskich i aż 44 procent słowackich.

W całej UE średnio zwolennikami sankcji jest 74 proc. ankietowanych.

Większość Europejczyków popiera dostarczanie broni Ukrainie

W ankiecie pytano respondentów również o dostarczanie lub finansowanie uzbrojenia dla Ukrainy. Krajem, w którym jest najwięcej zwolenników militarnej pomocy dla napadniętej Ukrainy jest znowu Szwecja - taką postawę prezentuje 92 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazła się Holandia - dziewięciu na dziesięciu badanych zgadza się na dostawy sprzętu wojskowego. Na trzecim miejscu znajduje się Finlandia (88 proc.). Polska dzieli czwarte miejsce z Irlandią - w obu krajach po 81 procent badanych opowiedziało na pytanie twierdząco.

Najwięcej przeciwników dostaw broni znajduje się na Słowacji - 37 proc., w Grecji - 36 proc i Bułgarii - 33 proc.

W całej UE średnio zwolennikami dostaw broni lub finansowania uzbrojenia dla Ukrainy jest 65 proc. ankietowanych.

Badanie Eurobarometr przeprowadzono w formie bezpośrednich i internetowych rozmów między 12 stycznia a 6 lutego. W sondażu wzięło udział 26 468 osób z 27 państw UE.