Jak przekazano w komunikacie MS, minister Adam Bodnar i wiceminister Krzysztof Śmiszek reprezentują Polskę na dwudniowym nieformalnym posiedzeniu Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (JHA), które odbywa się w czwartek i piątek w Brukseli.

Polska chce być ważna w obszarze sprawiedliwości UE

Podczas czwartkowych rozmów omówiono m.in. kwestie migracji, wykorzystywania sztucznej inteligencji przez organizacje przestępcze, a także o tym jak reagować na przestępczość zorganizowaną związaną z narkotykami.

Reklama

"Od początku członkostwa w Unii Europejskiej wnosiliśmy cenny wkład w rozwój UE w obszarze wymiaru sprawiedliwości i chcemy do tego wrócić" – podkreślił minister Bodnar, cytowany w komunikacie resortu.

Minister spotkał się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jurovą i komisarzem ds. sprawiedliwości UE Didierem Reyndersem. Odbył także spotkania bilateralne z Francem Weerwindem, Ministrem Ochrony Prawnej Holandii, a także Almą Zadić, Ministrą Sprawiedliwości Austrii.

Z kim jeszcze spotka się Adam Bodnar?

Na piątek planowane są rozmowy ministra Bodnara z przewodniczącym Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) przy Parlamencie Europejskim, Juanem Fernando Lopez Aguillar oraz ministrem sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmannem, a także z przewodniczącym Komisji Prawnej PE Adrianem Vazquez Lazara.

W ostatnim dniu sesji ministrowie sprawiedliwości omówią m.in. zagadnienia związane z przestępczość zorganizowaną, dekryminalizacją pracy seksualnej i przeprowadzą debatę orientacyjną na temat aresztów śledczych. (PAP)