Dołączenie RN do Patriotów dla Europy

Nieco wcześniej o dołączeniu RN do Patriotów dla Europy napisał eurodeputowany Fideszu Balazs Hidveghi, powołując się na słowa przewodniczącego RN Jordana Bardelli. „Tym samym liczba członków (państw, z których pochodzą eurodeputowani – PAP) wzrosła do dziewięciu! Bruksela wreszcie usłyszy głos ludu!” – dodał Hidveghi.

Skrajnie prawicowa francuska partia, która wbrew oczekiwaniom zajęła dopiero trzecie miejsce w wyborach parlamentarnych we Francji, zwyciężyła w głosowaniu do Parlamentu Europejskiego na początku czerwca. Wcześniej europosłowie RN należeli do grupy Tożsamość i Demokracja w PE.

Reklama

Włoska Liga oraz inne partie w nowym sojuszu

Również w poniedziałek swój akces do Patriotów ogłosiła włoska Liga, o czym poinformował jej lider i wicepremier Włoch Matteo Salvini. Wcześniej do nowego sojuszu przystąpiły m.in. holenderska populistyczna i antyimigrancka Partia Wolności Geerta Wildersa oraz nacjonalistyczna Duńska Partia Ludowa.

Nie przystąpi natomiast do Patriotów dla Europy Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Sojusz Patrioci dla Europy, który ma się przerodzić we frakcję w PE, został ogłoszony pod koniec czerwca w Wiedniu przez premiera Węgier Orbana, byłego czeskiego premiera Andreja Babisza i lidera skrajnie prawicowej Austriackiej Partii Wolności Herberta Kickla.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)