W oświadczeniu na swej stronie internetowej zatytułowanym "USA będą postawione za wszelką cenę przed wymiarem sprawiedliwości za swe zbrodnie przeciwko prawom człowieka" Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Północnej napisało, że "pośpieszna ucieczka amerykańskich wojsk położyła gwałtowny kres trwającej dwie dekady "zabawie (Waszyngtonu) w antyterroryzm" w Afganistanie.

Północnokoreańskie MSZ cytuje doniesienia przedstawicieli rządów Iranu i Chin oraz informacje japońskich mediów jakoby amerykańskie operacje wojskowe w Afganistanie kosztowały wiele ofiar cywilnych w targanym wojną kraju.

"Powyższe fakty potwierdzają, że wszystkie miejsca deptane przez wojska amerykańskie zostały zredukowane do jałowej ziemi praw człowieka" - napisano. Dodano, że USA popełniły takie zbrodnie w różnych częściach świata za zasłoną "sędziego praw człowieka".

W ubiegłym tygodniu MSZ Korei Północnej skrytykowało wojnę amerykańską w Afganistanie i dyskryminację rasową, nazywając amerykański naród niszczycielem praw człowieka i demokracji.