Dzięki dostarczeniu przez Zachód broni przeciwlotniczej Ukraina była w stanie przeciwstawić się znacznie lepiej wyposażonemu lotnictwu rosyjskiemu. Ukraina stara się też odchodzić od używania rosyjskich samolotów dzięki pozyskaniu amerykańskich myśliwców i szkoleniu pilotów w ich obsłudze. Przedstawiciele ukraińskich sił powietrznych publicznie wyrazili chęć otrzymania samolotów F-15 i F-16.

Generał Brown przyznał w trakcie lotu do Aspen w stanie Kolorado na forum bezpieczeństwa, że amerykańska armia rozmawia na ten temat ze swoimi sojusznikami.

Reklama

"Trzeba wypracować długoterminowy plan dotyczący kształtu przyszłych ukraińskich sił powietrznych" - powiedział Brown, który sam jest pilotem.

Komentarz wojskowego pojawił się kilka dni po tym, jak ustawodawcy w amerykańskiej Izbie Reprezentantów przedstawili projekt, który, jeżeli przejdzie ścieżkę legislacyjną, pozwoli przeznaczyć 100 mln dolarów na szkolenie ukraińskich pilotów i osób do obsługi amerykańskich samolotów bojowych.

Brown nie odniósł się do projektu ustawy ani nie chciał spekulować na temat terminów szkoleń i rodzajów zachodnich samolotów, które najlepiej nadawałyby się dla Ukrainy. Podkreślił jednak, że ewentualne szkolenie ukraińskich pilotów jest złożoną kwestią, przy której trzeba będzie uwzględniać stan wojny i możliwość oddelegowania przez Kijów pilotów na długie szkolenie, co odciągnie ich od udziału w walkach.

Zapytany, ile czasu może zająć ukraińskiemu pilotowi "przestawienie się" na amerykańskie myśliwce, Brown powiedział, że amerykański pilot jest w stanie jest w stanie wyszkolić się w obsłudze nowego typu samolotu w ciągu dwóch do czterech miesięcy. Przejście z systemu radzieckiego byłoby, według Browna, "trochę trudniejsze".

Jak powiedział, Ukraina może wykorzystać doświadczenie tych państw NATO, które przeszły z samolotów radzieckich samolotów na systemy zachodnie. "Jestem przekonany, że niektórzy nasi partnerzy z NATO, którzy to zrobili, mogą podzielić się wiedzą, która będzie pomocna dla Ukraińców, i pomoże im jak najlepiej dokonać tego przejścia" - powiedział Brown.

sm/ akl/