"Będziemy czynić wysiłki na rzecz wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie trzeba. Wielokrotnie to mówiliśmy. (...) Stany Zjednoczone są absolutnie wierne swoim zobowiązaniom wynikającym z art. 5. (Traktatu Waszyngtońskiego). Jesteśmy zdecydowani bronić każdego centymetra terytorium Sojuszu, jeśli do tego dojdzie" - zapewnił Austin w oświadczeniu wygłoszonym dla prasy.

"Chciałbym pochwalić wszystkich naszych sojuszników i partnerów, którzy podjęli wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy. Trwa ósmy miesiąc rosyjskiej niesprowokowanej i bezprawnej inwazji na Ukrainę. Od samego początku sojusznicy włączyli się w zapewnienie wsparcia. Pokazuje to jakość naszego Sojuszu" - dodał szef Pentagonu.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który był również obecny, dziękował Stanom Zjednoczonym za zaangażowanie na rzecz NATO i bezpieczeństwa transatlantyckiego.

"Dziękuję ci również za twoje osobiste przywództwo i zaangażowanie na rzecz wysiłków dla wspierania Ukrainy. USA udzieliły Ukrainie bezprecedensowej pomocy. (...) Czynią to też sojusznicy europejscy, Kanada i nasi partnerzy" - podkreślił Stoltenberg zwracając się do Austina.

Reklama

Z Brukseli Artur Ciechanowicz